Print Page   |   Report Abuse
Hall of Fame


WSRA Hall of Fame


The WSRA Hall of Fame honors individuals who have made outstanding long-term contributions to recycling in Washington State. New inductees are selected by a committee of Hall of Fame members and spotlighted at the annual awards banquet each May.


2016 Hall of Fame Inductees

Terri Thomas
Terri Washburn Jim Wavada
Thurston County

Retired, Kitsap County

WA Dept. of Ecology


Members of the Hall of Fame, 2000-2016

 Terri Thomas  2016  Thurston County
 Terri Washburn  2016  Retired, Kitsap County
 Jim Wavada  2016  WA Dept. of Ecology
 Marcia Rutan  2015  Seattle Public Utilities
 Dick Lilly  2015  Seattle Public Utilities
 Bob O'Neal  2015  Retired, Corporate Recycling Services (CRS)
Bart Kale
2014 Nucor Steel Seattle Division
Earl Snyder
2014 Kirkland Recycling Center
Jeanne Stewart
Clark County Solid Waste Advisory Commission & Vancouver City Council
Frances Ambrose 2013 Skagit County
Don Frey
2013 Republic Services
Carl Woestwin
2013 Seattle Public Utilities
Russ Nobbs 2012 Spokane community recycling activist
Dave Peters 2012 Kitsap County
Steve Spence 2012 Sutta Company
Ann Murphy 2011 City of Spokane
Bill Reed 2011 King County Solid Waste
Jeff Gage 2011 Olympia Compost Design Services
Diana Perey Winburn 2010 Seattle - UW
Jay Shepherd 2010 Olympia
Joe Bushnell 2010 Tacoma Recycling
Charlene Gallagher 2009 Tacoma Solid Waste
Craig Lorch 2009 Seattle Total Reclaim
Jeff Brown 2008 Bellingham Sound Resource Management
Kim Ducote 2008 Allied Waste; Resource Stewards
Pandora Touart 2008 WSRA; Federal Way; Issaquah
Charlie Scott 2007 Cascadia Consulting Group
Greg Matheson 2007 Fibers Int, Recyc Systems
Lois Young 2007 Skagit Steel
Chris Luboff 2006 Seattle Public Utilities
Rick Hlavka 2006 Green Solutions
Terry Gillis 2006 Recovery 1
David Frutiger 2005 City of Tacoma Solid Waste
Pete Grogan 2005 Weyerhauser Recycling
Sego Jackson 2005 Snohomish County
Suzanne Tarr 2005 Kittitas County
Art Sprenkle 2004 Monroe state representative
Bill Briggs 2004 Pacific NW - Oil Re-Refining Co
Dale Miller 2004 Bellevue
Paul Brewer 2004 Whidbey Naval
Jim Schrock
2003 Earthworks Recycling
Richard Busby 2003 Seadrunar
Rita Smith 2003 Waste Management
Warren Razore 2003 Rabanco
Diana Gale 2002 Seattle Public Utilities
Don Kneass 2002 Seattle Recyc, SPU, Waste Management
Kip Eagles 2002 Richland Dept of Ecol
Lloyd Wibbelman 2002 Snohomish Co
Wayne Gash 2002 Washington State University
Clarissa Szabados-Mish 2001 University of Washington
Dick Bartells 2001 Tacoma
Jack Schultz 2001 Bellingham
Jessie Lang 2001 Spokane Solid Waste
Preston Horne-Brine 2001 Rabanco, etc
Armen Stepanian 2000 Fremont Recycling
Bill Wiginton 2000 Seattle Rainbow Recyc; Nuts 'n Bolts
Chuck Wick 2000 Spokane Recycling
Gene Tuura 2000 Snohomish County
Greg Wright 2000 Bellingham
Jack Force 2000 Seattle - MRI metal recycling
John Kramp 2000 Snohomish County
John Matheson, Sr. 2000 Bellevue - Fibers Int
Jonathan Howe 2000 West Seattle Recycling
King Kelso 2000 Ideal Paper/Rabanco
Marilyn Skerbeck 2000 Rainbow Recyc; Waste Management
Susan Appel 2000 Seattle Nut's 'n Bolts




 Washington State Recycling Association | 545 Andover Park W, Ste 209, Tukwila, WA 98188 | 206.244.0311 |

Membership Management Software Powered by®  ::  Legal